Kolektory danych – poradnik zakupowy dla poszukujących urządzenia auto id

W dzisiejszym wpisie opowiemy szczegółowo o urządzeniach auto id, które są powszechnie stosowane w wielu działalnościach gospodarczych. Kolektory danych, bo takiej technologii będzie dotyczył nasz poradnik, są z powodzeniem wykorzystywane m.in. w handlu, logistyce i przemyśle. Już we wstępie warto zaznaczyć, że wspomniane urządzenia auto id nie służą wyłącznie do identyfikowania informacji, czyli np. do odczytywania kodów kreskowych. Praktycznie każdy współczesny kolektor danych ma znacznie większe możliwości.

Kolektor danych to już często mobilny terminal dla firmy

Co wynika z powyższego nagłówka? Pisząc w dużym uproszczeniu, kolektory danych pozwalają nie tylko na odczytywanie informacji, np. kodów kreskowych, ale także na ich przetwarzanie oraz przesyłanie dalej – najczęściej bezpośrednio do systemu informatycznego, który funkcjonuje w przedsiębiorstwie. W rezultacie, omawiane przez nas urządzenia auto id coraz częściej przypominają współczesne smartfony i przez wielu użytkowników są nazywane terminalami mobilnymi.

Wynika to przede wszystkim z tego, że w kolektorach danych znajdziemy rozwiązania znane z nowoczesnych telefonów, m.in. kolorowe panele dotykowe, systemy operacyjne (np. Android) oraz wydajne podzespoły. I to właśnie dzięki temu prezentowane terminale mobilne umożliwiają zarządzanie zgromadzonymi informacjami. Wiele modeli oferuje też bezprzewodowe transmitowanie danych, np. przez Wi-Fi lub Bluetooth. A niektóre kolektory danych zapewniają nawet wykonywanie połączeń telefonicznych.

Zakup kolektora danych – na co zwrócić uwagę?

Kolektor danych, podobnie jak każde inne rozwiązanie technologiczne dla biznesu, należy dostosować do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W przypadku takiego urządzenia warto zwrócić uwagę m.in. na parametry techniczne. W szczególności istotne będą: rodzaj modułu skanującego (zakres odczytywanych kodów kreskowych), dostępne interfejsy komunikacyjne (do współpracy z resztą systemu firmowego), technologia panelu dotykowego (np. odporna na zużycie) oraz podzespoły (procesor, pamięć RAM, pamięć Flash).

Ponadto, warto pamiętać o tym, że kolektor danych jest urządzeniem mobilnym. Taka technologia auto id powinna więc odznaczać się wytrzymałością na uszkodzenia oraz trudne warunki pracy. Duże znaczenie w codziennej pracy będzie też miał akumulator. Dotyczy to zarówno wydajności takiej baterii, czyli długości pracy na jednym ładowaniu, jak i np. możliwości łatwej wymiany ogniwa zasilającego kolektor danych.

Gdzie można zamówić kolektor danych?

W dzisiejszych czasach kolektory danych są oferowane przez bardzo wielu dystrybutorów, którzy na co dzień obsługują przedsiębiorców zajmujących się handlem, usługami, logistyką czy przemysłem. Omawiane tu urządzenia auto id znajdziemy zarówno w placówkach stacjonarnych takich dostawców, jak i w prowadzonych przez nich sklepach internetowych. Przed zakupem kolektora danych warto, rzecz jasna, sprawdzić opinie na temat konkretnego dystrybutora. A nawet jeśli planujemy zamówić urządzenie w sklepie internetowym, możemy wcześniej zadzwonić do dostawcy i zapytać o interesujące nas technologie auto id. Taka rozmowa w wielu przypadkach daje jasną odpowiedź na pytanie, czy warto skorzystać z usług danego dystrybutora i właśnie u niego zamówić kolektor danych dla firmy.