Kaso-wagi w praktyce. Które urządzenia fiskalne Posnet połączysz z szalką ważącą?

Współpraca kasy fiskalnej i wagi elektronicznej to obecnie dosyć często spotykane rozwiązanie. Decydują się na nie m.in. właściciele mniejszych sklepów spożywczych oraz lokali gastronomicznych, które oferują dania na wagę. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że na rynku są też dostępne tzw. kaso-wagi. Wspomniane urządzenia znajdziemy w ofercie Posnet, czyli polskiego producenta technologii sprzedaży.

Jak działa kaso-waga i co oferuje?

Kaso-waga to potoczne określenie połączenia kasy fiskalnej oraz szalki ważącej. Obecnie stosuje się je głównie w odniesieniu do urządzeń rejestrujących marki Posnet. Warto też dodać, że dostawcą szalki ważącej, którą można podłączyć do wspomnianych kas fiskalnych, jest Fawag. W obydwu przypadkach mowa więc o urządzeniach tworzonych przez polskich producentów. Posnet i Fawag od kilku lat ściśle ze sobą współpracują, czego efektem są m.in. omawiane tu kaso-wagi.

A co konkretnie zyskuje przedsiębiorca, który zdecyduje się na wdrożenie takiego rozwiązania technologicznego? Nietrudno pewnie zgadnąć, że kaso-wagi pozwalają przede wszystkim na rejestrowanie sprzedaży oraz wykonywanie pomiarów masy produktów. Na uwagę zasługują tutaj w szczególności czynności związane z ważeniem towarów. Zarządzaniem pomiary masy odbywa się bowiem z poziomu kasy, a konkretnie – za pomocą klawiatury i wyświetlacza urządzenia fiskalnego. Omawiane rozwiązanie zazwyczaj zajmuje też mniej miejsca na stanowisku pracy, niż „standardowe” technologie.

A na co zwrócić uwagę, kiedy już zdecydujemy się na zakup kaso-wagi? Przede wszystkim na model urządzenia fiskalnego, które wchodzi w skład takiego zestawu. Integracja z szalką ważącą jest bowiem możliwa w przypadku różnych kas rejestrujących od Posnet. Na potrzeby tego artykułu postanowiliśmy podzielić dostępne kaso-wagi na 2 grupy – z urządzeniami fiskalnymi online (współpracującymi z CRK) lub offline (zapisującymi kopię paragonów w formie elektronicznej).

Kasy offline, które można zintegrować z szalką ważącą

Na liście urządzeń offline (z kopią elektroniczną) od Posnet, które można zintegrować z szalką ważącą Fawag, znajdziemy zarówno kasę małą, jak i średniego segmentu oraz systemową. Konkretna lista modeli prezentuje się następująco: Ergo, Revo, Neo XL. Co ważne, różnią się one nie tylko gabarytami, ale także parametrami technicznymi i funkcjami. Posnet Ergo to mała kasa fiskalna, która oferuje np. wybór wariantu bazy towarowej (4 000, 6 000 i 8 000 PLU). Posnet Revo również występuje w różnych wersjach technologicznych. Tutaj dodatkowo do wyboru jest też kolor obudowy urządzenia (6 wariantów). Z kolei Posnet Neo XL to już typowo systemowa kasa fiskalna. Może obsługiwać rozbudowaną bazę towarową oraz zapewnia płynną współpracę z wieloma urządzeniami peryferyjnymi równocześnie.

Kasy online, które można zintegrować z szalką ważącą

Lista kas fiskalnych online marki Posnet, które oferują integrację z szalką ważącą, jest nieco dłuższa. Obecnie oprócz Ergo Online, Revo Online i Neo Online, znajdziemy na niej również Bingo Max Online. Jednakże, podobnie jak w przypadku urządzeń offline, mamy tutaj do czynienia z mocno zróżnicowanymi modelami – o wyższych bądź niższych parametrach. Wydaje nam się jednak, że kontekście takich technologii sprzedaży zdecydowanie najważniejsza jest funkcjonalność online.

Posnet Ergo Online z szalką ważącą

Wspomniane przed chwilą modele (Ergo Online, Revo Online, Neo Online, Bingo Max Online) muszą przekazywać dane do Centralnego Repozytorium Kas. Ich codzienna współpraca z CRK odbywa się za pośrednictwem łącza internetowego (przewodowego lub bezprzewodowego). I trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, że sposób takiej komunikacji jest absolutnie kluczowy przy wyborze kasy fiskalnej online. A w tym konkretnym przypadku – kaso-wagi składającej się m.in. z urządzenia rejestrującego online. Pisząc w skrócie, sposób współpracy takiego urządzenia z CRK należy dostosować do rodzaju łącza internetowego, które jest wykorzystywane w firmie. W innym wypadku transmisja danych do Centralnego Repozytorium Kas będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa. A przekazywanie informacji dotyczących m.in. rejestrowanego obrotu jest po prostu obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który korzysta z urządzenia fiskalnego online.