Jakie cechy powinna mieć kasa fiskalna online do pracy mobilnej?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule dzisiejszego wpisu pozornie wydaje się bardzo prosta – kasa fiskalna online do pracy mobilnej powinna być przede wszystkim lekka i poręczna. W praktyce jednak okazuje się, że również inne cechy takiego urządzenia mają bardzo duże znaczenie. Niezwykle istotna jest np. współpraca kasy fiskalnej online z Centralnym Repozytorium Kas. O co konkretnie chodzi w przypadku takiej komunikacji?

Który sposób łączności z CRK wybrać?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, wszystkie urządzenia fiskalne online (także kasy mające postać oprogramowania) muszą przekazywać konkretne informacje do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu wykorzystywanego przez Krajową Administrację Skarbową. Dotyczy to również rozwiązań przeznaczonych do pracy w działalnościach mobilnych. W przypadku przenośnych kas fiskalnych online warto jednak zadbać o to, żeby łączność z CRK przebiegała w sposób bezprzewodowy. Komunikacja tego typu zdecydowanie ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. A jak konkretnie może ona przebiegać?

Na rynku fiskalnym są dostępne niewielkie kasy online, które obsługują współpracę przez Wi-Fi lub GSM. W pierwszym przypadku niezbędne będzie skonfigurowanie połączenia urządzenia fiskalnego z siecią bezprzewodową. Łącze tego typu można udostępnić np. ze smartfona. Z kolei w drugim, mobilna kasa online będzie całkowicie niezależny rozwiązaniem technologicznym, które samo sobie zapewni komunikację przez internet. Trzeba jednak pamiętać dodatkowo o tym, żeby wyposażyć modem GSM urządzenia (wewnętrzny lub zewnętrzny) w kartę SIM. Dopiero wtedy przenośna kasa online zapewni transmitowanie wymaganych danych do CRK.

Inne parametry przenośnej kasy online

Lekka i poręczna konstrukcja mobilnej kasy fiskalnej to trochę „oczywista oczywistość”. Nie będziemy więc skupiać się na tym zagadnieniu, gdyż chyba dla każdego zrozumiałym jest, że omawiane urządzenie powinno zapewniać wygodne przewożenie i przenoszenie. Są jednak inne parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę. W przypadku pracy mobilnej ważny może okazać się np. pojemny i wydajny akumulator. Wówczas przenośna kasa online zagwarantuje bowiem dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym. A niekiedy można tez liczyć na dodatkowe udogodnienia, np. opcję naładowania akumulatora z powerbanku lub bezpośrednio z instalacji samochodowej.

Ponadto, również przy prowadzeniu działalności mobilnej istotne jest to, żeby urządzenie zagwarantowało jednoznaczną identyfikację oferowanego asortymentu. Dlatego z pewnością warto wybrać model, który zagwarantuje zaprogramowanie odpowiedniej liczby pozycji towarowych lub usługowych. Codzienną pracę usprawnią też dodatkowe funkcjonalności, np. opcja skonfigurowania klawiszy szybkiej sprzedaży.