Dlaczego trzeba uważać przy kupowaniu kasy fiskalnej przez internet?

Trudno sobie wyobrazić dzisiejsze czasy bez zakupów w internecie. Zyskują coraz większe uznanie wśród konsumentów, mimo że sklepy stacjonarne nie tracą na znaczeniu. Transakcja w sieci to także dobry sposób na uzyskanie potrzebnego urządzenia fiskalnego. Ale jest jedna rzecz – zdawałoby się, że drobna i mało istotna – która potrafi zepsuć nasze odczucia względem nabywania technologii sprzedaży drogą internetową. Warto zawczasu wziąć ją pod uwagę.

Podstawowa kwestia – lokalizacja

Zakup technologii użytkowych przez internet zazwyczaj rządzi się tymi samymi lub podobnymi zasadami. Niemniej, istnieją urządzenia, których specyfika ma również przełożenie na samą transakcję – przed, w trakcie, a nawet i po niej. I w tym kontekście można również mówić o kasach i drukarkach rejestrujących. To technologie, których istnienie, kryteria funkcjonowania i sposób wykorzystania określone są w przepisach prawnych, obowiązujących na mocy ustaleń Ministerstwa Finansów. Oto kilka wyjątkowych kwestii, wynikających z tego stanu rzeczy:

  • Zakup kasy czy drukarki rejestrującej nie wystarczy. Aby móc z niej korzystać, trzeba ją wpierw poprawnie zarejestrować oraz zafiskalizować podczas procedury instalacyjnej. Tego drugiego może się podjąć jedynie uprawniony serwisant, z którym trzeba odpowiednio wcześniej umówić się na wdrożenie urządzenia. Pamiętajmy, że na uczynienie niezbędnych kroków w tym kierunku mamy konkretny czas, wynikający z obowiązujących nas terminów.
  • Podobnie, jak ma to miejsce przy innych rodzajach technologii, kasy i drukarki fiskalne spotykają czasem wypadki losowe: uszkodzenia mechaniczne, drobne usterki, a nieraz i poważniejsze awarie. Zdarza się, że urządzenie musi zostać zabrane do serwisu, a my nie posiadamy modelu rezerwowego. Co wtedy? Po prostu – musimy zatrzymać prowadzenie sprzedaży, gdyż byłoby to niezgodne z prawem.
  • Podobne okoliczności wiążą się z przeglądami technicznymi. Tyle, że te są obowiązkowe. W związku z tym, każde urządzenie fiskalne, stosowane podczas prowadzenia sprzedaży, musi przechodzić taką kontrolę nie rzadziej, niż co 2 lata. Nie zastosowanie się do tego wymogu oznacza złamanie przepisów.

W każdej z tych sytuacji niezwykle ważną rolę odgrywa lokalizacja głównej siedziby firmy, u której nabywamy drogą internetową kasę lub drukarkę. Jeśli okaże się, że jest ona położona w odległości połowy Polski od naszego przedsiębiorstwa – wszystkie powyższe przypadki mogą ulec znacznemu wydłużeniu. Co to może spowodować? Np. problemy z dotrzymaniem terminów albo większe straty finansowe. Aby rzeczywiście oszczędzić sobie czasu, pieniędzy i nerwów, po prostu dopilnujmy, by zakup urządzenia odbył się w sklepie internetowym, którego firma znajduje się niedaleko naszego miejsca pracy.

Nie rezygnuj z zakupów w sieci!

Na pewno jednak powyższa kwestia nie powinna nas odwieźć od korzystania z możliwości sklepu internetowego. Tym bardziej, że dostępne w nim opcje zdecydowanie upraszczają zakup kasy lub drukarki fiskalnej. Co zyskujemy, odwiedzając taką stronę w sieci? Z pewnością kilka rzeczy:

  • Najczęściej takie miejsce to nie tylko sklep, ale i źródło wiedzy ogólnej na temat technologii sprzedaży, obowiązujących przepisów, zadań przedsiębiorcy itp. Zanim więc dojdzie do zakupu, możemy zwyczajnie uzyskać wiele informacji.
  • W sklepie internetowym możemy prześledzić całą ofertę firmy, co raczej jest niemożliwe w przypadku punktów handlowych. Co więcej, w ten sposób możemy zaoszczędzić sporo czasu i energii.
  • Na stronie jesteśmy w stanie prześledzić dokładnie wszystkie parametry i funkcje konkretnych modeli oraz ze sobą je porównać. Dodatkowo, możemy też zapoznać się ze zdaniem innych przedsiębiorców na ich temat.
  • Istnieją tam różne formy kontaktu. Telefon, e-mail, a czasem i specjalny chat, umożliwiający rozmowę ze specjalistą w celu rozwiania ostatecznych wątpliwości co do zakupu danego urządzenia.