Zmiany w uldze za kasę fiskalną. Kto i kiedy może obecnie z niej skorzystać?

Ulga za instalację kasy fiskalnej była przez wiele lat dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wdrażali w swoich firmach pierwsze urządzenia tego typu. Wszystko uległo jednak zmianie po 1 maja 2019 roku. Wtedy bowiem weszła w życie nie tylko ważna nowelizacja ustawy o VAT, ale także nowe Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Co konkretnie się zmieniło i kto teraz może skorzystać z ustawowej ulgi?

Odliczenie lub zwrot tylko za kasę online

Już dziś wiadomo, że 1 maja 2019 roku to historyczna data dla polskiej branży fiskalnej. Wtedy bowiem nowe przepisy umożliwiły wprowadzenie do oficjalnej dystrybucji kas rejestrujących online. A wspominamy o tym nie bez powodu. Pojawienie się unowocześnionych urządzeń było istotne także dla przedsiębiorców, którzy działają w naszym kraju. Okazuje się bowiem, że obecnie ulga za instalację kasy przysługuje wyłącznie w przypadku modeli online. Tak wynika zarówno z ustawy o podatku od towarów i usług, jak i Rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. To oczywiście jeden z argumentów, który ma zachęcić przedsiębiorcę do wyboru urządzenia fiskalnego online. Bo przecież nie wszyscy podatnicy, którzy wdrażają obecnie swoje pierwsze kasy, muszą się decydować akurat na modele nowego typu. W najbliższych latach na rynku będą też dostępne urządzenia z elektroniczną kopią paragonów.

No i najważniejsza informacja: podobnie jak dotychczas, ulga za instalację urządzenia może wynieść do 90% wartości danego modelu, ale nie więcej niż 700 zł. A chyba jeszcze ważniejsza: refundacja nie będzie przeznaczona wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy wdrażają pierwsze kasy fiskalne…

A co z obowiązkową wymianą urządzenia fiskalnego?

Już dziś wiadomo także, że część przedsiębiorców zostanie zobligowana do wcześniejszego rozpoczęcia rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych online. I w wielu sytuacjach będzie to równoznaczne z koniecznością wymiany dotychczasowego urządzenia rejestrującego – a więc z dodatkowymi kosztami, których, gdyby nie zmiany w przepisach, podatnicy prawdopodobnie nie musieliby ponosić. I pewnie z tego powodu ustawodawca zdecydował się „rozszerzyć” ulgę za kasę fiskalną online. Obecnie mogą z niej skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy wdrażają pierwsze urządzenia (wyłącznie modele online), jak i podatnicy zobligowani do wcześniejszego zainstalowania kolejnego technologii sprzedaży. Można to więc uznać za swego rodzaju „rekompensatę” dodatkowych wydatków. Natomiast listę grup przedsiębiorców, którzy będą musieli zainstalować kasy online w odgórnie ustalonych terminach, można znaleźć w ustawie o podatku od towarów i usług.

Co z zakupem większej liczby urządzeń?

W większości przypadków pisze i mówi się o uldze za kasę fiskalną. Warto jednak pamiętać, że to swego rodzaju skrót myślowy. Jeżeli bowiem przedsiębiorca wdrażał kilka czy nawet kilkanaście pierwszych urządzeń, refundacja przysługiwała od każdego z nich. Podobnie będzie przy instalowaniu kas fiskalnych online. Nowe przepisy wprowadziły jednak konkretny wymóg w takich okolicznościach. Mianowicie, warunkiem jest rozpoczęcie ewidencji przy użyciu wszystkich kas, w każdej z placówek, w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy – licząc od dnia rozpoczęcia rejestrowania obrotu przez przedsiębiorcę.