Charakterystyka kasoterminala – na przykładzie urządzeń iPOS i Posnet

Technologie sprzedaży, które łączą w sobie funkcjonalność różnych urządzeń, to w dzisiejszych czasach żadna nowość. Od wielu lat na polskim rynku są dostępne np. wagi etykietujące (z mechanizmami drukującymi) oraz terminale komputerowe z panelami dotykowymi i wbudowanymi czytnikami kart magnetycznych. Kasoterminale to jednak nadal mało rozpowszechnione urządzenia. Czym konkretnie charakteryzują się wspomniane technologie sprzedaży?

Połączenie urządzenia fiskalnego, terminala płatniczego i aplikacji sprzedażowej

Pisząc w dużym uproszczeniu, kasoterminal stanowi połączenie 2 technologii sprzedaży, które są często wykorzystywane w firmach obsługujących m.in. klientów indywidualnych. Składa się z urządzenia fiskalnego oraz terminala do kart płatniczych. Co więcej, w przypadku takiej technologii do dyspozycji użytkownika jest oprogramowanie, które służy przede wszystkim do prowadzenia sprzedaży i akceptowania płatności elektronicznych. Po takim opisie mogłoby się wydawać, że kasoterminal jest dużym urządzeniem. Nic z tych rzeczy, a dowodem na to są 2 modele polskich producentów: Pospay (marki Posnet) oraz Duet (marki iPOS).

iPOS Duet – pierwszy kasoterminal w Polsce

iPOS Duet zadebiutował na polskim rynku technologii sprzedaży ponad 2 lata temu (w 2017 roku). Co ważne, był pierwszym urządzeniem tego typu w naszym kraju. Model Duet szybko spotkał się wtedy ze sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. Do momentu jego premiery podatnicy byli bowiem niejako zmuszeni do wdrażania 2 oddzielnych urządzeń, czyli kasy fiskalnej oraz terminala płatniczego. iPOS Duet zaoferował więc coś zupełnie nowego i swego rodzaju alternatywę dla standardowego rozwiązania systemowego.

Niewątpliwym atutem kasoterminala była (i w sumie jest…) przyjazna obsługa. W przypadku tego urządzenia zarządzanie sprzedażą i e-płatnościami odbywa się przy pomocy ekranu dotykowego, który jest obecny w terminalu płatniczymi. Co więcej, użytkownicy modelu Duet mogą korzystać z platformy online, zapewniającej m.in. zdalne zarządzanie biznesem. Mowa oczywiście o iPOS Web.

Posnet Pospay – mobilna, innowacyjna technologia

Posnet Pospay to stosunkowo „świeży” produkt. Pierwsze informacje na jego temat pojawiły się jeszcze w 2018 roku, ale ostatecznie kasoterminal niedawno trafił na polski rynek. Niewątpliwym atutem tego urządzenia są bardzo kompaktowe gabaryty, które wynoszą zaledwie 80 x 81 x 152 mm (wysokość, szerokość, długość). Posnet Pospay można więc z pełną odpowiedzialnością uznać za mobilny kasoterminal, który sprawdzi się zarówno w handlu obwoźnym i bazarowym, jak i przy świadczeniu usług z dojazdem do klienta.

Co jeszcze wyróżnia tę technologię? Po pierwsze, urządzenie może działać w trybie kasowym (4 000 PLU) lub drukarkowym (100 000 PLU). Po drugie, zapewnia bardzo długi czas pracy na zasilaniu akumulatorowym (niezwykle przydatna rzecz podczas pracy mobilnej). Po trzecie, Posnet Pospay wyposażono w terminal płatniczy z 4-calowym panelem dotykowym oraz prosty w obsłudze mechanizm drukujący.

 

Co myślicie o kasoterminalach? Mają szansę stać się równie popularne, co kasy i drukarki fiskalne?