Systemowa kasa fiskalna – kilka słów o jej możliwościach i przeznaczeniu

Dzisiejszy rynek fiskalny jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy na nim mnóstwo technologii sprzedaży, które są w stanie oferować odmienne rozwiązania niemal w każdym aspekcie – począwszy od budowy i wyglądu, a skończywszy na rozmaitych funkcjonalnościach. Niemniej, da się wyróżnić pewne grupy urządzeń rejestrujących, zarówno z uwagi na ich parametry czy opcje, jak i typ działalności, jakiemu są one dedykowane. Przykład? Systemowe kasy rejestrujące. Oto kilka cech charakteryzujących wiele z takich modeli.

Konstrukcja, której nie da się nie zauważyć

Rzeczywiście, nie da się ukryć: na dzisiejszym rynku technologii sprzedaży przeważają kasy systemowe, które łączy fakt, iż posiadają wyraźnie większe gabaryty. Jak nietrudno się domyślić, pokaźniejsza konstrukcja kryje w sobie dość bogatą funkcjonalność. Nie zmienia to jednak faktu, że opisywane modele zostały stworzone do pracy stacjonarnej, w punktach handlowych lub usługowych, o stałych stanowiskach obsługi klientów. Należy jednak zapytać, jakie konkretnie rozwiązania wynikają z takiej kubatury kas systemowych. Tych bowiem jest niemało.

Zarządzanie bogatym asortymentem

Przede wszystkim, omawiane przez nas kasy fiskalne różnią się tym od innych, że umożliwiają zaprogramowanie znacznie większej bazy towarowej. W przypadku mniejszych czy mobilnych model parametr PLU sięga zwykle kilku tysięcy pozycji. Jeśli chodzi o urządzenia ze średniej półki, jest to około kilkunastu tysięcy PLU. Natomiast systemowe kasy rejestrujące pozwalają na obsługę 20 000, 60 000 czy nawet więcej pozycji towarowych. Jednym słowem, tego typu urządzenia umożliwiają pracę ze zdecydowanie bogatszym asortymentem, a także stwarzają warunki do tego, by w przyszłości poszerzyć ofertę firmy.

Rozbudowane standardy komunikacyjne

Skąd się bierze nazwa wspomnianych kas fiskalnych? Wskazuje ona na jeszcze jeden atut tych technologii. Posiadają one często wiele różnorodnych interfejsów, takich jak porty USB, złącza typu RS-232 czy wejście umożliwiające podłączenie szuflady na pieniądze. Nierzadko też kasy te posiadają interfejs Ethernet do jeszcze szybszej komunikacji w ramach komputerowej sieci LAN. Ponadto, są w stanie współpracować z różnymi urządzeniami peryferyjnymi naraz – takimi jak waga elektroniczna, terminal płatniczy, czytnik kodów kreskowych czy drukarka kart plastikowych. A co za tym idzie, umożliwiają stworzenie rozbudowanego, płynnie działającego systemu sprzedaży, maksymalnie usprawniającego przebieg transakcji.

Inne rozwiązania kas systemowych

W przypadku tych urządzeń rejestrujący trzeba też wspomnieć o takich kwestiach, jak możliwość funkcjonowania za sprawą wydajnego akumulatora czy też obsługa wielu formatów dokumentów niefiskalnych. I jeszcze jedno łączy kasy systemowe: rozbudowane, funkcjonalne klawiatury z dużą liczbą przycisków – także definiowalnych. Tego typu modele pozwalają nierzadko na zdefiniowanie nawet ponad stu własnych skrótów klawiszowych, dla samodzielnie wskazanych produktów lub usług bądź wybranych opcji urządzenia (np. wydruk raportów fiskalnych). Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i wręcz zrozumiałe, jeśli zestawimy je z obsługą znacznie większej bazy towarowej.

Dla kogo systemowa kasa fiskalna?

Naturalnie dla różnych przedsiębiorstw handlowych i usługowych, które działają w trybie stacjonarnym. I posiadają odpowiednią ilość przestrzeni na stanowiskach pracy (z uwagi na gabaryty opisywanych urządzeń). Kasą systemową powinny zainteresować się firmy charakteryzujące się dość szeroką ofertą i dużym natężeniem ruchu. A także działalności ceniące niezależność tego typu urządzeń, jak również mające zamiar wdrożyć rozmaite, dodatkowe technologie sprzedaży. Podsumowując, systemowe kasy rejestrujące to z pewnością modele o szerokim zastosowaniu, w tym dla biznesów o wyższych wymaganiach i szczególnych potrzebach.