Najważniejsze informacje o wymianie kas fiskalnych w Polsce

Obowiązkowe zastępowanie dotychczasowych urządzeń rejestrujących to zdecydowanie jedna z najważniejszych konsekwencji wprowadzenia w Polsce systemu kas online. Ustawodawca zobliguje do tego konkretne rodzaje działalności gospodarczych, w których występuje największe ryzyko nieprawidłowości w odprowadzaniu należnych podatków. Co więcej, podatnicy wskazani przez MF będą musieli wdrożyć urządzenia online w odgórnie ustalonych terminach.

Kto musi się liczyć z wymianą urządzenia?

Zasady dotyczące wymiany kas fiskalnych zostaną zdefiniowane w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji tego aktu prawnego, pierwsze działalności gospodarcze wdrożą obowiązkowo urządzenia online najpóźniej do 31 grudnia 2018 roku. Będą to m.in. punkty wulkanizacji, stacje paliw oraz warsztaty samochodowe. W drugiej turze obowiązkowej wymiany dotychczasowych kas znajdą się restauracje (placówki stacjonarne) oraz firmy świadczące usługi krótkotrwałego zakwaterowania. W ich przypadku modele online będzie trzeba zainstalować najpóźniej do 30 czerwca 2019 roku. A na tym nie koniec…

Ustawodawca zobliguje też do wcześniejszego wdrożenia kas nowego typu następujące działalności: salony kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, firmy budowlane, gabinety lekarskie, kancelarie prawnicze oraz obiekty typu fitness (w zakresie wstępu). Ich właściciele wymienią urządzenia do 31 grudnia 2019 roku.

Ulga za kasę fiskalną online

Wiadomo już, że w ustawie o podatku od towarów i usług zmienione zostaną zapisy dotyczące ulgi za zakup kasy fiskalnej. W rezultacie, refundację części wydatku na technologię sprzedaży otrzymają również przedsiębiorcy, których w przyszłości ustawodawca zobliguje do wcześniejszej wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących. Wspomniana ulga wyniesie maksymalnie 90% wartości kasy fiskalnej nowego typu, ale nie więcej niż 700 zł.

Modele Online Ready są jeszcze dostępne

W kontekście wymiany urządzeń fiskalnych warto zaznaczyć, że na polskim rynku technologii sprzedaży są nadal dostępne kasy z certyfikatem Online Ready. Pisaliśmy zresztą o nich w zeszłym roku (w artykule z 15 marca 2017). Przypomnijmy jednak, że główną zaletą modeli gotowych na zmiany w przepisach jest to, że w przyszłości nie będzie trzeba ich zastępować kolejnymi urządzeniami rejestrującymi. Po zgłoszeniu takiej chęci u producenta, który tworzy obecnie technologie z gwarancją Online Ready, przedsiębiorcy zyskają możliwość zmodernizowania swoich kas fiskalnych.