Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wybieraniu skanera kodów kreskowych?

Bardzo często się zdarza, że technologie sprzedaży, występujące w danym punkcie handlowym, nie kończą się na kasie bądź drukarce fiskalnej. Sprawny przebieg transakcji wymaga przeprowadzenia dodatkowych czynności, za które odpowiedzialne są urządzenia peryferyjne. Do takich elementów należy także czytnik kodów kreskowych. Ale czy pozyskiwanie danych z produktów i dokumentów to wszystko, co można o nich powiedzieć?

Z pewnością nie. Obecny rynek ma do zaoferowania dość dużo rodzajów czytników kodów, zróżnicowanych pod względem stopnia zaawansowania technologicznego, zastosowanych rozwiązań, dostępnych funkcji, trybów pracy czy wysokości parametrów. Dzięki temu przedsiębiorca może wybrać model precyzyjnie dostosowany do potrzeb jego przedsiębiorstwa. Zatem, określenie wymagań stawianych przez prowadzoną firmę jest jasne jak słońce. A co powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny skaner kodów?

Tryb funkcjonowania urządzenia peryferyjnego

To jedna z pierwszych kwestii, które powinniśmy ustalić. Czytniki kodów kreskowych potrafią znacząco różnić się między sobą wariantami konstrukcyjnymi. Istnieją skanery o sporych rozmiarach, służące do zabudowania w boksie stanowiska kasowego, które możemy często spotkać w dużych hipermarketach. Wykorzystuje się je do szybkiej, wręcz zautomatyzowanej pracy stacjonarnej, w sytuacji wysokiego natężenia ruchu. Aby jeszcze bardziej usprawnić przebieg transakcji, stosuje się też bioptyczne skanery, pozwalające na jednoczesne czytanie kodu i ważenie opatrzonego nim produktu.

Ale z drugiej strony mamy do czynienia też z niewielkimi czytnikami. Te zwykle oferują 2 możliwości. Pierwsza to praca stacjonarna, gdy skaner umieszczony jest na podstawce. Dzięki temu dłonie są wolne i wystarczy tylko przyłożyć dany kod, aby pozyskać potrzebne dane. Druga opcja to praca ręczna, pozwalająca precyzyjnie nakierować światło czytnika na skanowaną powierzchnię produktu lub dokumentu (nawet, gdy miejsce to jest trudnodostępne). Najczęściej, przechwytywanie danych odbywa się wtedy za pośrednictwem przycisku wyzwalającego. Osobną kwestią jest, czy obsługiwany przez nas czytnik wymaga podłączenia za pomocą kabla do, przykładowo, kasy fiskalnej, czy też umożliwia bezprzewodową komunikację (choćby za pośrednictwem modułu Bluetooth).

Technologia i zasięg skanowania

Jak nietrudno się domyślić, w zależności od wysokości pewnych parametrów, urządzenie potrafi charakteryzować się większym bądź mniejszym komfortem użytkowania. O tym zaś decyduje m.in. zasięg skanowania. U jednym czytników będzie on wynosił od 0 do ok. 500 mm, u innych – nawet do 1 m.

Jednak aspekt ten wiąże się również z zastosowaną technologią. Wcześniejsze skanery korzystały z diod LED i wymagały zdecydowanie bliskiego kontaktu z powierzchnią kodu, aby przechwycić informację o produkcie lub dokumencie. Obecnie czytniki działają za pomocą wiązki laserowej, umożliwiającej pozyskiwanie danych z większych odległości. Oprócz tego, istnieją także kolejne rozwiązania. „Linear Imager” to technologia oznaczająca wysoką precyzję czytania kodów 1D i jednocześnie trwałość urządzenie ze względu na brak ruchomych elementów w układach skanujących. „Area Imager”, jako rozwinięcie powyższego wariantu, funkcjonuje przy użyciu sensora obrazu (podobnego do tego z kamer cyfrowych), zapewniającego pracę z kodami 2D. Co więcej, wieloliniowe skanery  laserowe pozwalają na odczyt kodu praktycznie w dowolnej orientacji.

Rodzaje kodów i sygnalizacji

Rodzaj prowadzonej działalności handlowej decyduje o najlepszych rozwiązaniach technologicznych do zastosowania. Dotyczy to towarów i dokumentów, z jakimi mamy do czynienia, ale i środowiska pracy, w jakim się znajdujemy. Dlatego jedne urządzenia będą odczytywać standardowe kody jednowymiarowe (różne rodzaje, o różnej gęstości), inne zaś umożliwią też współpracę z dwuwymiarowymi kodami, np. coraz popularniejszymi kodami QR. Zaawansowane czytniki pozwolą również na pozyskanie danych z przetartych, czasem wręcz uszkodzonych kodów kreskowych.

Wbrew pozorom, istotne znaczenie ma też rodzaj sygnalizacji prawidłowego odczytania informacji. W przypadku niedużego punktu handlowego wystarczającym rozwiązaniem może okazać się znak świetlny, komunikujący o przechwyceniu danych. Jednak co innego, gdy pracujemy w dużej hali, gdzie panuje hałas – krótki, intensywny sygnał dźwiękowy potrafi wtedy okazać się niezbędny podczas obsługi klientów. Dodatkowo, funkcja taka jak Green Spot informuje o poprawny odczycie za pomocą zielonego światła, rzucanego prosto na skanowaną powierzchnię. Niektóre modele potrafią również wibrować w momencie poprawnego wykonania czynności.

Podsumowując…

Oczywiście, istnieją jeszcze inne, równie ważne aspekty, decydujące o wyborze właściwego czytnika kodów kreskowych – na rynku występują modele o wzmocnionej konstrukcji, zdolne do pracy w trudnych warunkach (zanieczyszczenia, wilgoć, niskie temperatury) i odporne na upadki i uszkodzenia mechaniczne. Istotną rolę odgrywa też prędkość skanowania, możliwość współpracy przy użyciu różnych portów komunikacyjnych, a nawet – jak się dziś okazuje – czasem i design urządzenia. Warto zatem, podkreślmy to jeszcze raz, dokładnie przemyśleć nasze oczekiwania i potrzeby firmy, by wybrać czytnik kodów precyzyjnie odpowiadający im swoimi możliwościami.