Fiskalne przewidywania – co nas czeka w 2018 roku?

Nastał rok 2018 – czas, o którym w ostatnich miesiącach coraz więcej się mówiło. Trudno się zresztą temu dziwić, skoro przedmiotem zainteresowania i dyskusji są tutaj poważne regulacje prawne, które odczują w zasadzie wszyscy: producenci, przedsiębiorcy oraz sami konsumenci. Dlatego warto przywołać pokrótce kwestie, z którymi w niedalekiej już przyszłości przyjdzie się zmierzyć.

Nowy system fiskalizacji i kasy online

Jak wiadomo, Polskę czeka wdrożenie nowego, zaawansowanego rozwiązania teleinformatycznego, jaki jest system fiskalizacji online. Docelowo chodzi o internetowe połączenie wszystkich, obowiązkowo działających w kraju urządzeń rejestrujących z Centralnym Repozytorium Kas i zautomatyzowaną, stałą, nowoczesną transmisję danych odnośnie realizowanych transakcji. W 2018 roku zostaną podjęte kroki w tym kierunku, zatem należy się spodziewać pojawienia się pierwszych kas fiskalnych online, dostosowanych do nowo ustanowionych kryteriów i warunków technicznych. Co oznacza, że nie będą to jedynie urządzenia pozwalające na połączenie z serwerami Ministerstwa Finansów. Zaoferują również inne funkcje, o czym też nieco później.

Online’owe kasy szybciej w konkretnych branżach

Wedle założeń resortu finansów, pewne rodzaje branż zostaną objęte obowiązkiem wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. Mówi się, że grupy zawodowe, które najwcześniej mają zacząć korzystać z urządzeń nowej generacji, to firmy świadczące usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, a także zajmujące się sprzedażą oleju napędowego, gazu do napędu silników spalinowych oraz benzyny silnikowej – czyli do końca roku 2018. Inne branże, które wymienia się w tym kontekście (choć w dalszej kolejności, a więc i przy bardziej odsuniętych w czasie terminach), to m.in. usługi gastronomiczne i budowlane czy też salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne.

Klienci zauważą skutki zmian w branży fiskalnej

Nie tylko producenci tworzący kasy rejestrujące online, czy przedsiębiorcy korzystający z tych technologii sprzedaży, odczują konsekwencje stopniowego wdrażania nowoczesnego systemu fiskalizacji. W końcu wspomniane urządzenia mają też standardowo umożliwiać współprace z terminalem płatniczym oraz emitowanie e-paragonów. W związku z tym, przewiduje się jeszcze większy wzrost popularności transakcji bezgotówkowych. Nabywcy w wielu kolejnych przedsiębiorstwach będą mogli zapewne liczyć na opcję płatności kartą. Ponadto, w końcu kasy te, na prośbę nabywcy, wystawią paragon w formie elektronicznej, który klient przechowa np. na koncie e-mail.

 

Jak to wszystko będzie wyglądać w praktyce? To się jeszcze okaże, bowiem wspomniane działania będą następować stopniowo, ewolucyjnie. Niemniej, trzeba się zgodzić, że planowane zmiany prezentują się poważnie, a ich pierwsze skutki zapewne ujrzymy już w tym roku – prędzej, czy później.