Drukarka etykiet powinna być… no właśnie, jaka?

Wybranie i wdrożenie wszystkich urządzeń, które mają funkcjonować w systemie dla firmy, to często niełatwe zadanie. Zwłaszcza wtedy, gdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z różnymi rozwiązaniami technologicznymi dla handlu, usług czy logistyki. Sami z siebie raczej z dnia na dzień nie zaczniemy interesować się np. drukarkami etykiet. Kiedy jednak przyjdzie nam wybrać wspomniane urządzenie, powinniśmy wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Które parametry mechanizmu drukującego są ważne?

Mechanizm odpowiedzialny za wystawianie etykiet jest bez wątpienia najważniejszym ogniwem drukarki. Istotnym parametrem takiej technologii będzie m.in. szybkość pracy. Jeżeli przewidujemy, że każdego dnia wystawimy bardzo wiele etykiet, wysoka prędkość wydruku to wręcz konieczność. Ponadto, zawsze warto zwrócić uwagę na sam rodzaj mechanizmu. Na rynku występują zarówno modele z technologią termiczną lub termotransferową, jak i urządzenia łączące w sobie obydwa rozwiązania. Na jakość emitowanych etykiet wpłynie również rozdzielczość wydruku, natomiast na wygodę pracy – łatwa instalacja wszystkich materiałów eksploatacyjnych.

Jak „zintegrować” drukarkę etykiet z innymi urządzeniami?

Skoro drukarka etykiet ma być częścią całego rozwiązania systemowego dla firmy, zadbać należy o jej współpracę z innymi urządzeniami elektronicznymi. W zdecydowanej większości przypadków chodzi tutaj o łączność z komputerem – stacjonarnym, laptopem czy terminalem komputerowym typu POS. Niekiedy jednak istotna może się okazać współpraca z urządzeniami przenośnymi, np. tabletem. Innymi słowy, przy poszukiwaniu drukarki etykiet istotnym kryterium powinny być obsługiwane interfejsy komunikacyjne – zarówno złącza (USB, RS-232, Ethernet, Centronics), jak i moduły (Wi-Fi, Bluetooth). Nie zawsze oczywiście musimy sięgnąć po model, który oferuje najwięcej standardów wymiany danych. Często wystarczające okazuje się dostosowanie interfejsu komunikacyjnego w drukarce do portu lub modułu obecnego w terminalu komputerowym czy tablecie.

Kody kreskowe, grafiki, ładnie sformatowane teksty

Różnorodność treści umieszczanych na etykietach to już powoli standard. Niemniej, tę kwestię również warto sprawdzić przy porównywaniu kilku modeli drukarek. Tym bardziej, że istotne może okazać się np. oprogramowanie dołączone do konkretnego urządzenia. To właśnie przy jego zastosowaniu będziemy później umieszczać na naszych etykietach kody kreskowe, grafiki czy teksty. Większość producentów dołącza takie narzędzia do swoich urządzeń. Nie zawsze jednak wszystkie funkcjonalności takiego oprogramowania są dostępne bezpłatnie…

Gdy znaczenie ma też jakość wykonania

W przypadku drukarek etykiet nie będziemy rozpisywali się na temat atrakcyjnego designu. Nie oznacza to jednak, że jakość wykonania nie ma znaczenia przy wyborze takiego urządzenia. Okazuje się ona istotna zwłaszcza wtedy, gdy drukarka będzie wykorzystywana np. w warunkach „przemysłowych”. Wówczas w szczególności warto zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, jakie wykorzystano do stworzenia danego modelu. Wybrane drukarki etykiet mogą się pochwalić np. obudową wykonaną z metalu oraz uszczelnioną konstrukcją.